Na TikToku, dr. Jeni Liu, dermatologinja s certifikatom, podijelila je informacije o radnjama koje mogu negativno utjecati na zdravlje kose.
- Kako prenosi Mirror, naslov videa tvrdi da je pravilna njega vlasišta jednaka pravilnoj njezi kože.Dr. Liu dovodi u pitanje zabludu da se naša kosa i vlasište prirodno čiste, tvrdeći da nakupljanje sebuma i mrtvih stanica kože zapravo potiče rast Malassezia, gljivične kožne bolesti koja može dovesti do prhuti i upale. Osim toga, prisutnost sebuma na vlasištu izaziva oksidativni stres, stvarajući nepovoljno okruženje za rast kose.
Dr. Liu naglašava važnost održavanja zdravlja vlasišta za poticanje rasta kose kod osoba koje imaju gubitak kose. Prema njezinim riječima, učestalost pranja kose treba prilagoditi tipu vlasišta i načinu života. Oni s masnijim vlasištem ili oni koji redovito vježbaju možda će trebati češće pranje, po mogućnosti svaki drugi dan ili čak svakodnevno. Nasuprot tome, osobama sa suhim vlasištem dr. Liu savjetuje rjeđe pranje.
Izražavajući svoje stajalište o tom pitanju, jasno je dala do znanja da u svoju dnevnu njegu kose nikada ne bi uvrstila šampon protiv prhuti. Ovaj izbor motiviran je negativnim posljedicama koje takav proizvod može imati na vlasište, što dovodi do pretjerane suhoće i ostavlja kosu isušenom. Osim toga, korištenje ovih šampona remeti barijeru vlage vlasišta, što u konačnici ne rješava problem prhuti. Prema preporuci dr. Liua, savjetuje se dva do tri puta tjedno koristiti šampon protiv prhuti i ostaviti ga na tjemenu pet minuta prije ispiranja, pod pretpostavkom da se kosa pere svakodnevno.
Nažalost, nema konkretnih dokaza koji podupiru korištenje maslinovog ulja kao ovlaživača za probleme s vlasištem. Ipak, ako želite nahraniti svoju kosu, dr. Liu preporučuje da se umjesto toga odlučite za kokosovo ulje. Kako izvještava časopis Woman, kokosovo ulje ima izvanrednu sposobnost dubinskog prodiranja u kosu, revitalizirajući je i nudeći privremeni predah od oštećenja.
bonus tekst: