Ako ste ikada putovali u Grčku, Tursku ili razna druga odredišta, vjerojatno ste naišli na brojne primjere “plavih očiju” koje kao da motre svaki vaš pokret. Ova zaštitna amajlija, poznata kao Fatimino oko, Tursko oko ili Nazar, može se pronaći u gotovo svakom kućanstvu i vrlo je tražena uspomena na odmor. Ali jeste li se ikada zapitali o njegovom pravom značaju?

Izraz “nazar” potječe od arapske riječi “nazara”, što u prijevodu znači “pogled”. Ovo zadivljujuće kristalno plavo oko ima značajnu važnost kao zaštitni simbol unutar tengrizma, drevne vjere koju prakticiraju turske zajednice. Simbol Nazar široko je rasprostranjen u raznim nacijama uključujući Tursku, Grčku, Cipar, Egipat, Afganistan, Iran, Libanon i druge. Obično se primjećuje kako ukrašava domove, urede, automobile, kao i da se nosi kao nakit i koristi za ukrašavanje kuća.

U skladu s islamskim običajima, vjeruje se da je Fatima, kći Muhameda, svome zaručniku darovala komadić azurnog stakla. Ovaj talisman odigrao je ključnu ulogu u njegovom uspješnom putovanju, omogućivši mu da savlada sve prepreke koje su mu se našle na putu. Obično izrađeno od ručno puhanog stakla, Fatimino oko pretežno je azurne boje, iako se također može naći u bijelim, crnim, pa čak i zlatnim varijantama.

Djelujući kao islamski ekvivalent kršćanskog križa, ovaj amulet služi kao zaštitni šarm protiv zlonamjernih pogleda drugih. Često smješten blizu ulaza u kuću, služi kao “mjerilo” svakog posjetitelja, a majke ga nerijetko stavljaju uz kolijevku svog djeteta kako bi zaštitile novorođenče od ozljeda i odvratile od zlih namjera.

Sastav Fatiminog oka, koji se sastoji od stakla, bakra, željeza, vode i soli, navodno ima moć raspršiti svaku negativnu energiju koja okružuje osobu koja nosi amulet. Osim toga, vjeruje se da oko može puknuti pod određenim okolnostima, što znači da je uložilo izniman napor. U takvim slučajevima savjetuje se zamjena oka novim kako bi se održale njegove potpune zaštitne sposobnosti.

BONUS TEKST;

Fascinantno otkriće koje bi vas moglo zateći nespremne odnosi se na pojavu prepoznatu kao “zlatna pravila” u carstvima prirode i arhitekture. Ovo načelo, koje se obično naziva “zlatni omjer” ili “zlatni omjer”, stoljećima je služilo kao istaknuta značajka u dizajnu i umjetnosti. Označava matematičku korelaciju koja se očituje u brojnim prirodnim pojavama i ljudskim nastojanjima.

Zlatni rez, iracionalan broj otprilike jednak 1,618, predstavlja omjer u kojem se veći dio odnosi na manji dio na isti način na koji se cijeli dio odnosi na veći dio. Time se postiže vizualno skladna i uravnotežena veza između dva segmenta. Na primjer, u pravokutniku dizajniranom zlatnim rezom, dulje stranice će mjeriti 1,618 puta duljinu kraćih stranica. Umjetnici i arhitekti često koriste ovaj omjer u svom radu jer stvara kompozicije koje su estetski ugodne oku.

Prisutnost zlatnog reza očita je u raznim aspektima prirodnog svijeta, uključujući zamršene uzorke cvijeća, precizan položaj lišća na drveću i zadivljujuće spirale koje se nalaze u školjkama i galaksijama. Ovaj skladni omjer nije ograničen samo na prirodu, jer su ga kroz povijest prihvaćali i umjetnici i arhitekti. Poznato remek-djelo Leonarda da Vincija, Vitruvijev čovjek, pridržava se zlatnog reza, pokazujući svoju estetsku privlačnost. Osim toga, arhitektonska čuda poput Partenona u Ateni pomno su izrađena korištenjem ovog matematičkog omjera, dodatno ilustrirajući njegov značaj u svijetu dizajna.

Zaista je zadivljujuće otkriti da pojedinci posjeduju urođenu sposobnost da uoče estetsku privlačnost zlatnog reza. Ovo otkriće baca svjetlo na široku upotrebu ovog matematičkog principa u raznim dizajnerskim nastojanjima, od zadivljujućih web stranica do uvjerljivih reklamnih kampanja. Uključivanjem zlatnog reza, dizajneri nastoje postići vizualno ugodna i skladna iskustva za svoju publiku. Stoga, sljedeći put kada se divite remek-djelu umjetnosti ili arhitektonskom čudu, odvojite trenutak da priznate dubok utjecaj matematičke formule koja je isklesala svijet u kojem živimo.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here