Rijesi IQ test i saznaj koliko si inteligentan/inteligentna

Pripremili smo ti zanimljiv i ne toliko kompliciran IQ test. Naravno, ovo je samo varijacija tog testa, ima mnogo manje pitanja nego pravi IQ test, ali ce ti svejedno, barem otprilike, reci koliko si zapravo inteligentan/inteligentna…

Probaj ga rijesiti!

Rijesi ovaj IQ test i saznaj koliko si inteligentan

 

 

 

 

 

 

Sve sto treba da znate o Mensinom testu

Mensa je najstarija organizacija koja okuplja visoko inteligentne ljude. Osnovana je 1946. godine u Oksfordu, u Engleskoj. Od tada do danas uslov za clanstvo samo je jedan, a to je ispunjenje kriterijuma za visoki IQ, to jest, 148 po Katelovoj skali ili 131 po Vekslerovoj skali. U Crnoj Gori prvo testiranje odrzano je 1998. godine u Zgradi tehnickih fakutleta, a 2000. osnovana je Skupstina i usvojen prvi Statut. To je ujedno bio i pocetak Mense u Crnoj Gori.

Bazicna inteligencija jeste sposobnost osobe da se brzo snalazi u novonastalim situacijama, da spoznaje seme, da primjenjuje znanje koje je stekla u nekom ogranicenom vremenskom intervalu i da to znanje primjenjuje brzo i efikasno, te da se generalno snalazi u nekim neocekivanim situacijama.

Mensin test moze se raditi najvise tri puta u zivotu, pri cemu od posljednjeg testiranja mora proci vise od godinu dana. Test ima 45 pitanja i radi se 20 minuta.

Test je standardizovan. Isto je da li cete ga polagati kod nas ili u nekoj drugoj zemlji. Test je graficko-logickog tipa. Osoba koja ga polaze ne mora da zna ni da pise, a cak ne mora da zna ni da govori. Sve sto je bitno jeste da osoba razumije sta je zadatak testa. Od devet polja, osam je popunjeno odredjenim simbolima. Jedno polje je prazno, a ponudeno je sest odgovora. Kandidat bi trebalo da identifikuje koji je od ponudjenih odgovora tacan i da ga zaokruzi.

Svaki zadatak tezi je od prethodnog, a prvih 15 do 20 zadataka je, u sustini, zagrijavanje za drugu polovinu testa koja je teza. Prva polovina testa sluzi kako bi se mozak pripremio da primijeti komplikovanije seme ili prelaze izmedu kolona i redova u matricama.

Koliko tacnih odgovora znaci da smo polozili test?

Koliko je potrebno tacnih odgovora za pozitivne rezultate testiranja zavisi od skale koja se primjenjuje. Postoje tri skale. Mensa Crne Gore trenutno koristi Vekslerovu skalu i za nju je potrebno da covjek ostvari preko 130 poena, a to je, otprilike, 95% testa. Osim Vekslerove, postoji i Bineova skala po kojoj treba ostvariti preko 133 poena, kao i Katelova po kojoj je potrebno 148 poena. Nije bitno na kom testu ste presli kriterijum jer u svakom slucaju rezultat postize 2% ljudi iz cijele populacije.

Rezultat testiranja ceka se do mjesec dana od dana testiranja, a sami rezultati poznati su iskljucivo osobama koje su izasle na testiranje i Mensinom sertifikovanom psihologu.

 

 

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here