Ako ste doživjeli prevaru, mogli biste prepoznati neka od ovih opravdanja. Kada pojedinac tvrdi da varanje “nije važno”, razmislite o istinskoj vrijednosti vašeg odnosa s njim/njom, osobito kada ste ga spremni ugroziti zbog nečega što smatrate beznačajnim.
– Tu akciju više neću ponoviti. Izreka kaže: “Lažov je uvijek lažov.” Ako je netko jednom prevario, što ga sprječava da to ponovi? Drugi put će jednostavno biti diskretniji u skrivanju svojih postupaka. Takva jamstva zahtijevaju određenu razinu skepticizma. – Žao mi je Moguće je da on/ona uistinu osjeća grižnju savjesti, ali često je to samo žaljenje što su uhvaćeni. Da vas on/ona iskreno cijeni, ne bi bilo potrebe tražiti potvrdu od drugih.
Iako se narcisi mogu pretvarati da im je stalo, njihovi postupci pokazuju suprotno. Možete odgovoriti: “Ispričavam se što sam vam uzalud gubio vrijeme. Ti si me na to natjerao.” Međutim, nitko ne može natjerati svog partnera na nelojalnost. Problem nije u vašim postupcima, već u njegovom/njezinom uvjerenju da on/ona ima pravo slijediti osobne želje, bez obzira na štetu koju bi to moglo nanijeti vašem odnosu.
– Osjećam se vrlo nesretno. Kada osoba izražava osjećaje depresije i vidi nevjeru kao jedini način bijega, važno je razmisliti o tome kako će se suočiti s budućim preprekama. Hoće li ponovno potražiti utjehu u nekom drugom? Vjerojatno hoće. – Došao sam do svoje granice s tvojim pritužbama. Ljudi često krive svoje partnere za vlastite pogreške.
Često prebacuju krivnju unatoč vlastitim manama. Važno je prepoznati da nisu prigovori ti koji potiču nevjeru, već priroda same nevjere. U rješavanju problema prijevare ključni je aspekt precizno odrediti te racionalizacije i oduprijeti se iskušenju prihvaćanja odgovornosti za svoje postupke. Imajte na umu da se čvrst odnos gradi na povjerenju i uzajamnom poštovanju.
bonus tekst;
Opće je poznato da su zaštita okoliša i održivi razvoj područja u kojima Skandinavci blistaju. Norveška nudi ekološki osviještena krstarenja brodom, dok Švedska reciklira otpad do te mjere da iscrpljuje vlastite resurse, što zahtijeva uvoz iz inozemstva. Štoviše, Danska je napravila značajne inovacije u više domena.
Tvrtka “Beyond Coffee” iz Kopenhagena ističe se inovativnim konceptom koji su prihvatile brojne organizacije usmjerene na očuvanje okoliša i poticanje održivog življenja. Razmislite o golemoj količini kave koja se svakodnevno konzumira diljem svijeta i značajnoj količini taloga koji se baca, bilo u kućanstvima ili u kafićima.
Što dolazi sljedeće? Dok mnogi misle da je ovaj talog bezopasan i beznačajan, Danci tvrde da se najvrjedniji elementi kave zapravo nalaze u ostacima koji se često odbacuju. Kao jedna od najvećih svjetskih nacija ljubitelja kave, ova tvrtka pojačava kupnju taloga kave iz kafića koji bi se inače bacali i prenamjenjuje ga za uzgoj kamenica!
Imate priliku postati i sam svoj kreator. Vegetativna komponenta gljive, poznata kao micelij, sastoji se od razgranatih niti koje su pomiješane s ohlađenim talogom kave. Ova mješavina se zatim skladišti u spremnike, a faza uzgoja traje četiri tjedna. Prva tri tjedna smjesa se drži u toplom, tamnom okruženju koje simulira uvjete prirodnog tla. Nakon ove početne faze, premješta se u hladnije prostore s višom vlagom i svjetlom na dodatnih tjedan dana. Tijekom ovog posljednjeg razdoblja počinju nicati gljive bukovače.