Buditi se s glavoboljom može biti neugodno iskustvo koje može poremetiti očekivani odmor i miran san. Uzroci ove pojave mogu biti raznovrsni, a u nekim slučajevima može biti potrebna pažljiva analiza i čak medicinski tretman.

Prema riječima dr. Nasime Shadbehr, vrlo cijenjene neurologinje i ravnateljice klinike za glavobolje u Medicinskom centru Cedars Sinai, jutarnje glavobolje česta su pojava i mogu se povezati s različitim čimbenicima.

Tipično, uporne jutarnje glavobolje povezane su s migrenama ili tenzijskim glavoboljama. Migrene se mogu prepoznati po pulsirajućoj boli koja je lokalizirana na jednoj strani glave, zajedno s osjetljivošću na svjetlo i osjećajem mučnine. Neadekvatna kvaliteta sna, koja se može manifestirati kao nesanica, česta buđenja tijekom noći ili osjećaj umora nakon buđenja, može biti povezana s jutarnjim glavoboljama. Poremećaji spavanja uzrokovani čimbenicima poput konzumacije alkohola, stresa ili tjeskobe mogu pogoršati ovaj problem.

Glavobolje mogu nastati kao posljedica prekomjerne upotrebe lijekova protiv bolova. Medicinski stručnjaci preporučuju da se konzumacija ovih lijekova ograniči na najviše deset dana u mjesecu. Jutarnje glavobolje mogu se pripisati alergijama, osjetljivosti na hranu, kao i anksioznosti i depresiji, koje prevladavaju među osobama koje pate od migrene.

Za učinkovito rješavanje glavobolje ključno je odrediti njezin temeljni uzrok. Za prevenciju i liječenje glavobolje ključno je primijeniti sljedeće preporuke: Neka kvaliteta sna bude prioritet uspostavljanjem redovite rutine odlaska na spavanje i smanjenjem unosa alkohola.

Kako bi se potencijalno ublažila potreba za konvencionalnim lijekovima protiv bolova i dobio stručni savjet, moglo bi se pokazati korisnim istražiti alternativne metode. Kako biste identificirali potencijalne okidače za migrene, preporučljivo je pažljivo pratiti unos hrane, uključujući hranu i piće.

U slučaju da sumnjate da na vaše jutarnje glavobolje mogu utjecati anksioznost ili depresija, toplo se preporučuje potražiti savjet stručnjaka. Neophodno je prepoznati i razumjeti temeljne uzroke ovih glavobolja kako bi se pronašlo učinkovito rješenje. Ako stalno trpite glavobolje nakon buđenja, preporučljivo je zakazati konzultacije sa svojim liječnikom kako biste istražili potencijalne okidače i uspostavili najprikladniji plan liječenja.

BONUS TEKST:

Tijekom života vjerojatno smo se susreli s brojnim savjetima koji se odnose na prehranu. Ipak, postoji jedan poseban prijedlog koji ima nemjerljivu vrijednost, bez obzira na našu dob: “Obavezno uključite povrće u svoj režim prehrane.” Bitno je priznati da kako starimo, naše prehrambene potrebe prolaze kroz transformaciju, naglašavajući važnost održavanja dovoljnog unosa određenih vitamina i minerala. Napominjemo da je izvorni tekst objavljen 09.07.2024 u 10:19 sati.

Kada je riječ o starenju, naša pozornost prirodno se usmjerava prema važnosti održavanja zdravlja bitnih organa poput srca, mozga i kostiju. U svjetlu ovoga, postoji određena hrana koju stručnjaci za prehranu predlažu češće uključivanje u prehranu za osobe starije od 50 godina. Međutim, prije nego što dalje istražite ovu temu, od vitalnog je značaja imati sveobuhvatno razumijevanje specifičnih prehrambenih potreba starije odrasle osobe.

Za osobe starije od 50 godina, prehrambene smjernice predlažu dnevnu konzumaciju otprilike 450 do 500 grama povrća. Dijetetičarka Jess Kording naglašava važnost dovoljnog unosa proteina u borbi protiv gubitka mišića povezanog sa starenjem. Nadalje, uključivanje povrća u dnevne obroke toplo se preporučuje za maksimiziranje zdravstvenih prednosti.

Parade je nedavno intervjuirao stručnjaka koji je dao uvid u preporuke za unos proteina. Općenito, smjernice sugeriraju konzumaciju 0,8 do 1,0 grama proteina po kilogramu tjelesne težine. Međutim, za starije osobe ta količina se penje na oko 1,2 grama po kilogramu. Ključno je uzeti u obzir čimbenike kao što su razina aktivnosti, postojeća zdravstvena stanja i upotreba lijekova jer oni mogu utjecati na potrebe pojedinca za proteinima.

Konzumacija ribe, koja je bogata omega-3 masnim kiselinama, povezana je sa smanjenim rizikom od kardiovaskularnih bolesti. Kording sugerira da uključivanje masne ribe poput lososa, tune, skuše ili sardina u prehranu može biti korisno za starije osobe. Povećanjem konzumacije ove vrste ribe, starije osobe mogu doživjeti brojne dobrobiti, navodi Kording.

Kording sugerira da bi uključivanje više masne ribe u njihovu prehranu, kao što su losos, tuna, skuša ili sardine, bilo korisno za starije osobe. Fokus je na činjenici da je masna riba bogata vitalnim nutrijentima, posebno onima koji su neophodni za starije osobe. Ove hranjive tvari uključuju proteine, korisne masti, vitamin B-12 i vitamin D. Dosljedno uključivanje ribe u prehranu može imati povoljan učinak na zdravlje kardiovaskularnog sustava, kognitivnu funkciju i snagu kostiju.

Uključivanje ribe u vašu prehranu može imati brojne zdravstvene prednosti. Omega-3 masne kiseline koje se nalaze u ribi povezane su sa smanjenim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, moždanog udara i demencije. Riba je također izvrstan izvor vitamina D i kalcija koji su neophodni za održavanje jakih i zdravih kostiju. Međutim, prema Kordingu, postoji još jedna namirnica za koju sugerira da bi osobe starije od 50 godina trebale češće uključivati ​​u svoju prehranu – tofu.

Nakon pomne analize, nutricionist je utvrdio da tofu, izvanredan opskrbljivač proteinima s minimalnim udjelom masti, sadrži vitalnu kombinaciju devet esencijalnih aminokiselina neophodnih za naše tjelesne funkcije. Osim toga, tofu se može pohvaliti značajnim sadržajem kalcija. Štoviše, dijetetičar je naglasio da je konzumacija proizvoda od soje, uključujući tofu, povezana sa smanjenim rizikom od razvoja raka dojke.

Oglasi - Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here