Eliminacija otpada i viška tekućine iz tijela prvenstveno se postiže kroz proces mokrenja. Boja urina služi kao vrijedan pokazatelj našeg cjelokupnog zdravlja, a jednako je važno pratiti učestalost mokrenja tijekom dana. Unos tekućine igra značajnu ulogu u određivanju koliko često mokrimo.
Za optimalno zdravlje savjetuje se unos otprilike dvije litre tekućine dnevno, a idealno bi bilo da osoba mokri 6-7 puta u roku od 24 sata. Tipično je i za muškarce i za žene da mokre jednom tijekom noći; međutim, povećana učestalost tijekom noći može ukazivati na temeljno zdravstveno stanje. Dok neke žene mogu mokriti svakih sat vremena i doživljavaju to kao normalno, poželjno je da učestalost posjeta toaletu bude rjeđa.
Primarni zdravstveni problemi koji se često povezuju s problemom učestalog mokrenja kod žena su preaktivan mokraćni mjehur i cistitis. Ako nema simptoma koji upućuju na cistitis, poput nelagode ili peckanja tijekom mokrenja, povećana učestalost mokrenja može se pripisati preaktivnom mjehuru. U ovom slučaju, mokraćni mjehur sadrži samo malu količinu urina, ali osoba osjeća iznenadnu i neodoljivu potrebu za mokrenjem.
Primarna metoda liječenja preaktivnog mokraćnog mjehura je korištenje oralnih lijekova. Vrijedno je napomenuti da upala mjehura, iako nije popraćena specifičnim simptomima, također može dovesti do čestih posjeta kupaonici. Uz osjećaj peckanja i bolove tijekom mokrenja, pojedinci mogu osjetiti pritisak u donjem dijelu trbuha. Nasuprot tome, rijetko mokrenje može ukazivati na manjak unosa tekućine, što rezultira dehidracijom. Od ključne je važnosti konzumirati dovoljnu količinu vode tijekom dana kako biste izbjegli štetne učinke dehidracije. Boja urina može pružiti vrijedan uvid u nečije zdravlje. Blijedožuta nijansa označava pravilnu hidrataciju i opće dobro zdravlje. S druge strane, tamno žuta ili jantarna boja sugerira dehidraciju, što ukazuje na potrebu povećanja unosa tekućine.
Ako primijetite crvenu ili ružičastu boju u mokraći, to bi mogao biti znak krvi i ključno je odmah potražiti liječničku pomoć. Mutni urin može ukazivati na infekciju ili prisutnost kristala urata. Iako je neuobičajeno, zelena ili plava boja urina ponekad se može pripisati određenim lijekovima ili konzumiranju određenih namirnica. Važno je posavjetovati se s liječnikom ako primijetite bilo kakve neobične promjene u učestalosti ili boji urina.
Imajte na umu ove uobičajene pokazatelje: osjećaj boli ili peckanja tijekom mokrenja, iznenadno pojačano mokrenje bez poznatog uzroka, primjetne promjene u boji urina koje traju dulje od jednog dana i uporan osjećaj pritiska ili nelagode u donjem dijelu trbuh.
Redovito praćenje boje i učestalosti urina jednostavan je, ali učinkovit način da se osigura zdravlje urinarnog trakta i opća dobrobit. Održavanjem hidratacije i zakazivanjem redovitih pregleda kod svog liječnika možete proaktivno spriječiti mnoštvo zdravstvenih problema povezanih s mokrenjem.